Opiekun trzyma pacjentkę hospicjum za rękę. Zieleń Miejska odbiera osoby zmarłe z hospicjów w Bydgoszczy.

Hospicjum Bydgoszcz – informacje dla szukających opieki

W przypadku pogarszającego się stanu zdrowia członka rodziny, bliscy stają często przed decyzją o rozpoczęciu opieki paliatywnej. Ten trudny wybór nie oznacza jednak konieczności oddania ukochanej osoby pod opiekę innych ludzi, a samemu pacjentowi może przynieść ulgę w cierpieniu. Jakie są rodzaje hospicjów i kto może skorzystać z takiej pomocy? Gdzie szukać hospicjum w Bydgoszczy? Dla rodzin osób potrzebujących tego rodzaju wsparcia przygotowaliśmy poniższy poradnik dotyczący specjalistycznej opieki paliatywnej.

Hospicjum – co to jest, dla kogo i rodzaje opieki

Opieka hospicyjna, to zaopiekowanie się chorym w takim sposób, aby poprawić jakość życia jego i jego rodziny. Ma na celu niesienie ulgi w cierpieniu i poprawę komfortu psychicznego. Aby z niej skorzystać konieczne jest otrzymanie skierowanie od lekarza NFZ rodzinnego, specjalisty lub przy wypisie ze szpitala.
Na zespół opieki paliatywnej składają się zwykle lekarze i pielęgniarki, psycholodzy, kapłani i wolontariusze. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje trzy rodzaje opieki paliatywnej:
– ambulatoryjną,
– domową,
– stacjanarną.

Opieka ambulatoryjna działa na zasadzie poradni medycyny paliatywnej. Pod jej opieką znajdują się osoby, których stan jest stabilny i pozwala na udanie się do poradni samodzielnie.

Z kolei hospicjum domowe przeznaczone jest dla pacjentów, których stan zdrowia, warunki mieszkaniowe i obecność najbliższych pozwalają na zastosowanie opieki medycznej w domu pacjenta. W ramach tego rodzaju opieki można liczyć na wizyty lekarskie, pielęgniarskie, a także wsparcie psychologa lub fizjoterapeuty w zależności od zaleceń lekarza.

Stacjonarne hospicjum przeznaczone jest dla tych pacjentów, których stan nie pozwala na skuteczne łagodzenie objawów choroby przy domowym leczeniu. Może być też formą opieki wyręczającej, gdy bliscy nie są w stanie zająć się członkiem rodziny lub potrzebują odpocząć. Skorzystanie ze stacjonarnej opieki paliatywnej nie oznacza więc braku zaangażowania i zrzucenia odpowiedzialności za osobę bliską na hospicjum – często jest po prostu najlepszym wyjściem dla chorego. Może poprawić stan psychiczny pacjenta, rodziny oraz przynieść cierpiącemu ulgę. Ponadto w wypadku pobytu stałego, dalszy udział bliskich w leczeniu objawowym jest wciąż kluczowy – wsparcie emocjonalne to obok opieki medycznej najważniejszy element funkcjonowania zakładów opieki paliatywnej. Z tego względu hospicja podchodzą zwykle elastycznie do odwiedzin u podopiecznych. Nie trzeba się więc martwić ograniczonym kontaktem z osobą bliską.

Wsparcie psychologiczne dla pacjenta i rodziny

W poradniach medycyny paliatywnej warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Pacjentowi rozmowy z psychologiem mogą pomóc w zaakceptowaniu sytuacji, radzeniu sobie z lękiem oraz w odnalezieniu spokoju i sensu w ostatnich chwilach życia. Psychologowie oferują także pomoc w zrozumieniu i wyrażaniu emocji, które są nieodłączne w delikatnym czasie żegnania się z najbliższymi.
Dla rodzin i bliskich wsparcie psychologiczne obejmuje pomoc w przygotowaniu się na to, co nieuniknione, a także w momencie straty. Specjaliści pomagają zrozumieć proces umierania, udzielają porad dotyczących komunikacji z chorym oraz wspierają w organizowaniu codziennej opieki.

Hospicjum Bydgoszcz – lista placówek

Na terenie Bydgoszczy funkcjonuje kilka hospicjów w formie zarówno stacjonarnej jak i domowej. Są to m.in.:
– Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętych Polskich Braci Męczenników;
– NZOZ Dom Sue Ryder prowadzony przez Pallmed Sp. z o.o.

Aby znaleźć odpowiedni zakład opieki zdrowotnej warto skorzystać z wyszukiwarki NFZ pod adresem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/Uniwersalne

Co zrobić w przypadku śmierci osoby bliskiej w hospicjum stacjonarnym?

Smutnym ale koniecznym obowiązkiem dla najbliższych jest dopełnienie wszystkich formalności również w przypadku śmierci osoby bliskiej. Niestety przy pogarszającym się stanie zdrowia chorego należy mieć również ten temat na uwadze. Oddając członka rodziny pod opiekę stacjonarnego hospicjum należy podać firmę, która będzie miała zająć się pochówkiem w przypadku śmierci bliskiego.
W zakładzie pogrzebowym Zieleni Miejskiej zajmujemy się wszystkimi formalnościami w urzędach, parafiach i na cmentarzach za rodziny pogrążone w żałobie. Zorganizowanie pochówku w naszej firmie wymaga wizyty wyłącznie w jednym z naszych biur – nasi pracownicy zajmują się wszystkimi przygotowaniami za rodziny, tak aby te mogły skupić się na Ostatnim Pożegnaniu ukochanej osoby.
Więcej na temat potrzebnych dokumentów można znaleźć w naszym poradniku pogrzebowym.